Kas suitsetamine mõjutab häält?
Tundub ju loogiline arvata, et suitsetamine kahjustab laulja häält. Kuidas siis sellega on?
Suitsu sissehingamisel puutub see kokku häälepaelte limaskestadega, põhjustades nende ärritust ja kuivamist, suurendades liigseid lihaspingeid kõris. Suitsu vältimine on muusikaäris keeruline. See, kuidas erinevad limaskestad suitsule reageerivad, on väga erinev. Tean lauljaid, kes ei talu ainsatki sigaretti, ja teisi, kes hingavad terve päeva sigareid sisse, ilma et nende hääles oleks seda kuulda. Peame teadma oma piire ja austama oma keha signaale.
Samas ma ei soovita lauljatel suitsetada, kuid kui olete suitsetaja, peaksite teadma, et pole tingimata hea mõte loobuda vahetult enne olulist ülesannet, näiteks stuudiosalvestust või turneed, kuna ka ootamatu muutus võib olla tugev mõju suitsetaja häälele. Kui häälepaelte limaskestad puutuvad pidevalt kokku suitsuga, kompenseerivad need lima lisamisega, et neutraliseerida suitsu kuivatavat toimet. Selle tulemusena säilib suitsetaja limaskestade tasakaal. Kui te seejärel suitsetamise lõpetate, toodavad häälepaelad jätkuvalt sama palju lima, kuid seda on nüüd liiga palju, kuna puudub suitsu kuivatav toime. Seetõttu tekib liiga palju lima ja häälepaelu on raskem kontrollida. See tähendab, et kuigi laulja võib nõudlikuks tööks valmistumisel tahta häälele head, võib see mõjuda vastupidiselt.
suitsetamisest loobuda tuleks järk-järgult
Üldiselt on ju mittesuitsetaja tervem kui suitsetaja, mitte ainult tema hääl, seega on suitsetamisest loobumisel kindlad eelised. Hääle kohanemine uute tingimustega on inimestel erinev ja võib kesta mõnest nädalast kuni kolme/nelja kuuni.
- Loobu suitsetamisest siis, kui sul on puhkus, siis saab hääl rahulikult harjuda uute tingimustega
- Või vähenda suitsetamise kogust järk-järgult
- Inhalatsioon kuuma veeauru- ja nt teepuuõliga vähendab liigset lima ja alandab turset